TMMOB’dan iş dünyasında kadın olmak semineri

BURSA (İGFA) – Bursa Akademik Odalar Birliği’nde düzenlenen aktifliğe Türk Mühendis ve Mimar Odalar Birliği Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Şirin Rodoplu Şimşek ve öbür akademik odaların yöneticileri ve üyeleri ile siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Programın birinci kısmında TMMOB Besin Mühendisleri Odası 2. Başkanı Gaye Öncü’nün moderatörlüğünde Uzman Psikolog Hülya Okyay Zanbak, “İş Dünyasında Bayan Olmak” bahisli bir sunum gerçekleştirdi. İş dünyasında bayanların yaşadığı olumlu ve olumsuz durumları örneklerle anlatan Hülya Okyay Zanbak, bayanların maruz kaldığı mahzurları ayrıntılı formda katılanlarla paylaştı.

İş yerinde karşılaşılan profesyonel olmayan davranışlar hakkında bilgiler paylaşan Uzman Psikolog Hülya Okyay Zanbak, cinsiyet ayrımı, fiyat eşitsizliği, cinsel taciz ve ruhsal taciz mobing mevzularında bayanların meseleler yaşadığını söyledi. Zorluklarla başa çıkmanın bayanların elinde olduğunu da aktaran Zanbak, “Kadınların iş hayatında yarattığı bedelin daha da görünür hale gelmesiyle bayan erkek ortasındaki eşitsizliği gidermemiz mümkün. Bunu da bakış açımızı topyekûn değiştirerek yapacağız” dedi.

Son kısımda gerçekleştirilen “Serbest Kürsü” etkinliğinde ise konuklar kürsüde kelam alarak iş ve özel hayatlarında yaşadıkları problemlerden bahsettiler. TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Şirin Rodoplu Şimşek ise bayan olarak her zorluğun üstesinden gelebileceklerini söyleyerek, “İş hayatında bayan olarak kendimizi ispat etmek zorunda kalmamalıyız. Yalnızca eşitlik istiyoruz. Ayrımcılığa uğrasak da bayan işçiler olarak çabayı asla bırakmayacak, vaz geçmeyeceğiz” biçiminde hislerini lisana getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir