Türk devletleri ortak alfabeye geçiyor

Dil Bayramı’nın 90. yıl dönümü hasebiyle geçen ay Bursa’da yapılan “Türk Dünyası Ortak Alfabe Çalıştayı”nda Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT) sunulmak üzere kararlar alındı.

Çalıştay, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Kurulu Başkanı ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın katılımıyla Türk Dil Kurumu (TDK) Lideri Gürer Gülsevin’in oturum başkanlığında düzenlendi.

TDK ve TDT iş birliğiyle yapılan, Türk devletlerinden bilim insanlarının, kendi ülkelerinde kullanılan alfabe ve tarihi süreçlere ait bilgi verdiği çalıştayda, ortak alfabeye geçiş süreçlerinin hızlandırılması ve uygulamanın yaygınlaştırılması gerektiği vurgulandı.

ORTAK ALFABE KOMİTESİ KURULACAK

Çalıştayda, Türk dünyası ortak alfabesi için TDT bünyesinde “Ortak Alfabe Komisyonu” kurulması kararlaştırıldı.

Türk Cumhuriyetleri’nin lisanla ilgili resmi kurumlarınca önerilecek ikişer üyeden oluşacak komite, TDT Aksakallar Kurulu’na ortak alfabe ve ondan üretilecek ulusal alfabelerle ilgili rapor hazırlayacak.

İlk toplantısını Kırgızistan’da yapacak komite, ortak alfabe çalışmalarını gözlemleyecek ve Aksakallar Kurulu’na rapor verecek.

Atatürk Kültür, Lisan ve Tarih Yüksek Kurumu Lideri Muhammet Hekimoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı Azerbaycan Aksakalı Hasan Hasanov da çalıştayda yer aldı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir