Soğuk havalarda dar giysiler giymeyin zira daha çok üşüyebilirsiniz…!

Kıyafetlerin termal yalıtımı, hapsedilen meyyit hava kalınlığı ile orantılıdır. Meyyit hava, doğal akımların gerçekleşmeyeceği kadar küçük hava ünitelerini hapsetmek manasına gelmektedir. Bu üzere akımlar çapı 2 milimetre olan ünitelerde görülmektedir. Deriye yakın yerlerdeki meyyit hava beden tarafından ısıtılır ve beden etrafında ısı katmanı oluşturur. Sizi sıcak tutan kıyafetler değil meyyit havadır. Bunun nedeni gereç ne kadar kalınsa ısıyı iletim yoluyla o kadar süratli iletir, havanın yoğunluğu bir modül kumaşla karşılaştırıldığında tabi ki de daha ufaktır. Yalıtım aktifliğini ölçmek için “clo” ünitesi geliştirilmiştir. Bir clo yaklaşık olarak olağan yün kadro elbisenin yalıtım bedeline karşılık gelmektedir. Klâsik yalıtım gereçlerinin (yün, kat, alt) her bir inç kalınlığı teorik olarak 4,7 clo ve uygulamada 4,0 clo yalıtım sağlar.
Kışın nasıl giyinilir diye sorduğumuzda başka bir genel kural şudur; kıyafetlerin tesiri kapladıkları alandaki beden yağı ile orantılıdır. Böylece gövdenize eklediğiniz yalıtım, kol yahut bacaklarınıza tıpkı kalınlıkta eklediğiniz yalıtıma nazaran termal açıdan daha verimli olacaktır. Birebir vakitte beden merkez ısısının korunmasına da yardımcı olur. Bu nedenle yelekle beden ısısını korumak için epey işe fayda. Bedenin her bir kısmı için optimum yalıtım kalınlığı vardır. Bunun ötesinde eklenen katmanlar, eklenen yalıtımın getirisi ile karşılaştırıldığında hareketleri epey kısıtlamaktadır.

Katmanlama Prensibi
Kışın nasıl giyinilir sorusunun karşılığı aslında Katmanlama Prensibi’nde gizli. Bu meyyit hava alanını sağlamak çeşitli sayıda kıyafet katmanı ile gerçekleşir. Her bir katman muhakkak bir meyyit hava kıymeti olan clo sağlar. Bu durum, sıcaklık değiştikçe ve/veya aktivite seviyeleriniz değiştikçe birikmiş meyyit hava boşluğunu arttırmak yahut azaltmak için katman eklemenize ve çıkarmanıza imkan tanır. Unutmayın, bedeniniz ısı kaynağıdır, kıyafet katmanları yalnızca ısıyı hapsetmek ve soğuk ortamlarda ısı kaybını yavaşlatmak için kullanılır. Şayet çok fazla kıyafet giydiyseniz, çok ısınır ve terlemeye başlarsınız. Çeşitli katman çeşitleri ve aktivite düzeyiniz ortasında uygun ısı istikrarını bulmanız gerekir.

Soğuk Isırması Nedir?
Soğuk ısırması, soğuk fakat dondurucu derecede olmayan ve nemli havaya karşı cildimizde oluşan olağandışı karşılıktır. Soğuk ısırmasında görülen ağrı ve kaşıntı bazen şahısları çok rahatsız edebilir. Bu yüzden öncelikle mevsime uygun giysiler giyilmelidir. Soğuk ve nemli ortamlardan kaçınılmalıdır. Soğuk havalarda bere ve eldiven kullanılmalıdır. Ayakları terletmeyecek ancak sıcak tutacak ayakkabılar ve teri alan çoraplar giyilmelidir. Soğuk havalarda çok dar pantolon kullanımı, kalça ve bacaklarda da şikâyetlere yol açar.
Soğuk ısırmasının, soğuk lakin dondurucu derecede olmayan ve nemli havaya karşı cildimizde oluşan olağandışı karşılık olmakla bir arada nedeni belirli olmayan bu sorunun tedavi uygulanmadan da bizatihi bir yahut üç hafta içinde geçebilmekte.

En Çok El Ve Ayak Parmakları Etkileniyor
El ve ayak parmakları, burun ve kulaklar üzere uç bölgeler en çok etkilenen bölgelerdir. Bacak iç yüzleri, kalçalar ve topuklar da az olarak etkilenen başka bölgelerdir. Morumsu kızarıklıklarla karakterizedir. Hastalar yanma, kaşıntı ve ağrıdan şikâyetçidir.

Farklı Hastalıklarla Karışabilir
Soğuk ısırmasının bazen öteki hastalıklarla da karışabilmekte ve soğukla tetiklenen hemolitik anemi, disproteinemi, monoklonal gamopati ya da lupus üzere hastalıklarla ayırıcı teşhis emelli birtakım testlerin yapılması gerekebilir. Halsizlik, yorgunluk üzere sistemik bulgular eşlik ediyorsa, tabibe danışmakta yarar vardır.
Eldiven Ve Ayakkabı Kullanımına Dikkat
Soğuk ısırmasına maruz kalmamak için dikkat edilmesi gereken durumlar:
Öncelikle mevsime uygun giysiler giyilmelidir. Soğuk ve nemli ortamlarda uzun mühlet kalınmamalıdır. Soğuk ısırmasında bazen ağrı ve kaşıntı kişiyi çok rahatsız edebilmektedir. Soğuk ısırması tekrarlama eğilimindedir. Korunma en kıymetli önlemdir. Bu yüzden mevsime uygun giyinilmelidir. Soğuk havalarda kesinlikle bere ve eldiven kullanılmalıdır. Biz soğuk ısırmasını en sık el parmak uçlarında ve ayaklarda görüyoruz. Bu nedenle ayakları terletmeyecek ancak sıcak tutacak ayakkabılar ve teri alan çoraplar kullanılmalıdır. Ayrıyeten soğuk havalarda çok dar pantolon kullanımı, kalça ve bacaklarda da emsal şikâyetlerin oluşmasını kolaylaştırabilmektedir.

Medikal Tedaviler Gerekebilir
Belirtiler tedavisiz de zaten geçebilir. Ancak geçmediği durumlarda medikal tedavilere başlanabilir. Topikal steroidler, nitrogliserinli kremler ya da sistemik pentoksifilin, kalsiyum kanal blokerleri dediğimiz ilaçlar tedavide kullanılabilmektedir.

Kaynak: Basın Bülteni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir