Prof. Dr. Naci Görür: Göçük altında kalan bir kadın aradı, ‘Hocam kurtarın bizi’ diye yardım istedi

Armağan Çağlayan’ın YouTube programına katılan Prof. Görür, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde zelzele korkusunu anlattı.

Prof. Görür, “Siz de sarsıntıdan korkuyor musunuz?” biçimindeki soruya, “Korkmaz mıyım. Benim de çoluk çocuklarım var. Münasebetiyle her insan gibi… Dehşet insani bir his. Yalnız bizde bunun tezahürü beşerden beşere değişiyor. Yani eğitilmemiş insan dersem haksızlık olur lakin birçok eğitilmiş beşerde da şöyle bir endişe görüyorum, bu kabul edilebilir bir dehşet değil” diye karşılık verdi.

Görür, şöyle konuştu:
“Aman zelzele lafı edilmesin, duymayayım, bu korkutucu bir şey, canım nedir bu zelzele sarsıntı konuşuluyor. Bunu söyleyen adamlar başını kuma gömmek istiyor, deve kuşu üzere. Bunu yapmakla tehlikeyi atlasa hiçbirimiz konuşmayalım. Fakat zelzele geliyor, vurduğu vakit da çoluk çocuğunu öldürüyor. Aman duymayalım da gece rahat uyuyalım mantığı çağdaş bir mantık değil. Eğitimli aklıbaşında bir insanın tercihi değil. Korkabilir ancak bu endişeyi zelzeleyle nasıl baş edebiliriz, nasıl zelzele ziyanlarını minimize ederiz halinde dönüştürüp kendi beşerlerine yardımcı olabilecek bir yol çizmesi, o denli bir katkı sağlamasına dönüştürmek lazım. Yoksa elbette insani bir his, korkarız.”

“OTURDUĞUM MESKENE GÜVENİYORUM”

Armağan Çağlayan, Naci Görür’e “Mesela siz oturduğunuz meskene güveniyor musunuz?” diye de sordu. Naci Görür, bu soruya şu karşılığı verdi:
“Evet, benim oturduğum konutun tahminen de bir özelliği olabilir, o da dubleks olması. Bir bina çok yüksek değilse, çok ağır değilse ve yapılırken de güzel mühendislik hizmeti almış ise, gerçi eski olmasına karşın mesela temeli radye temel yahut beton perde olarak yapılmış ise bu sarsıntı diyelim perde ve kolonları şaşırtmacalı yoluna uygun konulmuş ise bunu teknik üniversite yaptı bizim oturduğumuz yerlerde. “Dolayısıyla orada bu türlü sefer tası üzere binanın bisküvi üzere yapışmasını, insanları göçük altına koymasını beklemiyorum. Tahminen aşikâr yerler çatlar patlar lakin kıymetli olan bir bina şayet sahiplerini kendi içinden sağ olarak çıkmasını sağlıyorsa en başarılı, en yeterli binadır. Bizim korktuğumuz şey büsbütün göçük haline gelip insanlarının vefatına sebebiyet veren binalardır. O binalar da ekseriyetle büyük çoğunluğu o denli yaşla başla değil, uygun mühendislik hizmeti görmediği, güzel gereç kullanılmadığından dolayı ve yanlış taban ve yerde kurulduğundan dolayıdır. Olağan bir tabanda çok berbat olmadığı sürece bizim şu andaki yönetmeliklere nazaran yapılmış bir bina, harfiyen o yönetmeliklere uyulmuşsa, düzgün materyal kullanılmışsa, üretimi da düzgün personellik görmüşse o bina insanların ölmeden sarsıntı esnasında yahut sonrasında içinden çıkmasına müsaade edecektir çok büyük ihtimalle.”

“İSTANBUL’U UYARIYORUZ, UYARMASAK YÜZ BİNLER ÖLECEK”

Olası İstanbul sarsıntısına karşı ikazlarına devam eden Görür, “’Kahramanmaraş’ta büyük bir zelzele olabilir, ihtimamlı olun, dikkatli olun’ diye uyarmasa mıydık? 60-70 bin kişi ölmüş. Bilim adamı olarak onu söyleyeceksin. Ben insani olmakla bir arada şayet o tehdit, tehlike geliyor, tedbiri alınmıyorsa aman duymayayım olursa o ilkel bir his oluyor. Biz o ilkellikten uzak durmak zorundayız. Mesela İstanbul’u uyarıyoruz, uyarmasak yüz binler ölecek. 23 senede bir şey yapılsaydı bu bu türlü olmazdı. Biz üzülüyoruz natürel bunlara. Hele bizim kederimiz daha farklı. Emin olun, ben yani bu yaşta, o birinci hafta günde 1-2 saat ağlıyordum ya. Yani psikolojim bozuldu” sözlerini kullandı.

“GÖÇÜK ALTINDAN BİR BAYAN BENİ ARADI”

Yaşadığı bir olayı da anlatan Görür, “Bozulmasının nedeni de tahminen burada size söyleyebilirim; 6 Şubat 04.30’da benim telefonum çaldı. Ben telefonu açtığım vakit göçükte bir bayan, göçük altında beni arıyor. Yanında da bir kız çocuğu. ‘Hocam bizi kurtar’ diyor. Siz düşünebiliyor musunuz ben ne hale geldim ben. Sonra telefon kapandı, anlamadım ne oldu ne bitti falan. Yani beşerler bu durumda. Binlerce insan göçük altında o denli bir şey. O bizi daha etkiliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir