Oruçta bunları yiyenler acıkmayacak: Gün boyu tok tutan besinler hangileri? İşte açlık hissini geçiren gıdalar..

Ramazan ayına saatler kaldı. Bu nedenle tok tutan besinler daha çok araştırılıyor. Oruç tutarken yahut diyet yaparken yenecek besinler de daha çok önemseniyor. Pekala bir ay boyunca aç hissetmeden daha rahat bir halde oruç tutmak istiyorsanız neler yiyebilirsiniz?

Yumurta

Kolestrolü olmayan bireyler, protein bakımından varlıklı olan yumurtayı hem beyaz hem de sarısını yiyerek uzun müddet tok kalabilir. Yumurtanın bütününü yemek yaklaşık olarak 6 saat tokluk hissettirir.

Turşu

Lifli besinlerden olan turşu, sahurda tüketildiğinde daha az yemek yenir. Ayrıyeten uzun müddet tok tutabilir. İştahı azaltan turşu, kilo vermeye de yardımcı besinler ortasında.

Yulaf

Doyurucu besinlerden ve diyet eseri olan besindir. 100 gr yulafta yaklaşık olarak 10 gr lif bulunur. Yani öteki besinlere oranla yüksek bir ölçü olduğunu söyleyebiliriz. İştah azaltılır ve daha az acıkılır. Uzun müddet tok tutan yulaf, meyveyle ya da balla tatlandırılarak tüketilebilir.

Elma

Lif kaynağı olan elma, birebir vakitte yağ yakıcıdır. Yemeklerden evvel bir adet yeşil elma yenerek, kilo verilebilir ve tok kalınabilir. Kabuğuyla birlikte yenmesi önerilir. Elmanın kabuğunda bulunan pektinin hususu uzun müddet tok tutma özelliğine sahiptir.

Avokado

Lif bakımından yüksek ve karbonhidrat olarak az olan avokado, uzun müddet tok fiyat. Ayrıyeten kalorisi düşük olan avokado, kilo vermek isteyenler tarafından da kullanılabilir.

Kuruyemiş

Kuruyemişin, protein ve doymuş yağ bakımından varlıklı olan olduğu için uzun müddet tok tutacağı, tıpkı vakitte hakikat ölçüde tüketildiğinde bel etrafındaki yağları yakmaya yardım edebileceği tabir ediliyor.

Süt Ürünleri

Kan şekerini apansız yükseltmeyen süt ve süt eserleri midede yarı katı bir yiyecek olarak algılanır. Uzun mühlet tok meblağlar. Bir bardak sütün 4 saate kadar tokluk hissi verdiği de söyleniyor.

Baklagil

Sindirim dostu, lif bakımından güçlü baklagiller, karbonhidrat içeriğiyle mide doldurur. Potasyum, magnezyum ve demir bakımından varlıklı olan baklagiller öğünlerde yenerek, oruç müddetince tok tutabilir.

Çorba

İçinde suyla bir arada besin öğeleri bulunur ve tok tutmaya yardımcı olur. Yemeklerden evvel bir kase çorba içerseniz iştahınız kapanır ve gün uzunluğu çok acıkmazsınız.

Hurma

Hurma, yüksek lif içeriğiyle uzun mühlet tokluk verir. Kuruyemişin yanında tüketilen hurma, kan şekerini dengeleyebilir. Oruç tutarken de uzun müddet tok hissettirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir