Kocakarı Soğukları Ne Zaman? Berdül Acüz Soğukları Nedir, Ne Zaman Gelecek?

Mart ayının ortalarına gelmemizle birlikte Kocakarı Soğukları da merak konusu oldu. Her sene Mart ayının ortalarında yaşanan son soğuklar olarak isimlendirilen Kocakarı Soğuklarının bu sene ne vakit geleceği araştırılıyor. Berdül’acüz olarak da bilinen Kocakarı Soğuklarında geçmiş yıllarda kar yağışları bile görüldüğü biliniyor. Pekala Kocakarı Soğukları ne vakit gelecek? 2023 Berdül’acüz ne vakit başlıyor, bitiyor?

İşte ayrıntılar…

Her yıl Mart ayının gelmesiyle birlikte soğuk havanın tesirinde kalınan periyoda Kocakarı Soğukları ismi verilmektedir.

Mart ayı aslında bahar ayıdır ve sıcak havanın müjdecisi cemrenin düşmesiyle bilinir. Bu yıl havalar mevsim normallerinin üzerinde seyretse de Mart ayındaki durum merak konusu oldu. Neredeyse her sene ülkemizde Mart ayında soğuk hava dalgası yaşanıyor. Kimi bölgelerde kar yağışı bile görülebiliyor. Bu soğuklara ‘Kocakarı Soğuğu’ ismi veriliyor.

Kocakarı Soğukları Ne Vakit?

Mart ayının gelmesiyle birlikte Kocakarı Soğukları da gündeme geldi. Kocakarı Soğukları Rumi ve miladi takvime nazaran hesaplandığı biliniyor. Buna nazaran 2023 yılında Kocakarı Soğuklarının Rumi takvime nazaran 26 Şubat- 4 Mart tarihleri ortasında, Miladi Takvime nazaran ise 11-17 Mart ortasında görülmesi bekleniyor. 

Son haftalarda ülkemizde hissedilen soğuk havaların önümüzdeki günlerde tesirini yitirmesi bekleniyor. Lakin uzmanlar Mart ayında görünen güneşe aldanılmaması konusunda ikazlarına devam ediyor.

Berdül Acüz Nedir?

Kocakarı Soğuklarına tıpkı vakitte Berdül Acüz olarak da bilinmektedir. Berdül Acüz ise ismini bir benzetmeden alır. Acüz sözü omurgamızın ‘kuruk sokumu’ kısmına verilen isimdir. Yani bu benzetme, bir kişinin bu soğuklarda kuyruk sokumuna kadar üşüyeceği manasına gelir. 

Acüze tıpkı vakitte Arapça’da kocakarı manasına gelir. Bu iki sözün manası birleştirilmiş ve vakit içerisinde Kocakarı Soğukları olarak anılmaya başlamıştır.

Peki Cemre ne vakit düşüyor? Bahar ne vakit gelecek?

Kocakarı soğuklarından evvel Cemre düşmesi dediğimiz olay gerçekleşiyor. Cemre düşmesi ise baharın müjdecisi olarak biliniyor. Cemrenin her yıl Şubat ve Mart aylarında düştüğü biliniyor. 

2023 yılında ise birinci cemre 20 Şubat’ta havaya düştü. İkinci cemre 27 Şubat’ta suya ve üçüncü cemre de 6 Mart 2023 günü toprağa düştü. Kocakarı soğuklarının akabinde da baharın hissedilmeye başlanacağı düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir