Kocaeli’de üreticiye destek devam ediyor

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tarımın her alanında üreticinin yanında yer almaya devam ediyor. Bu kapsamda Büyükşehir, Gebze ilçesinde Örtü Altı Yetiştiriciliği ve Seralarda Verimliliği Artırma Projesini başlattı. Gebze Ziraat Odası işbirliği ile hayata geçen projede, mevsimlik zerzevat yetiştiriciliği için örtü altı ve seraların kurulmasıyla üretime teşvik çalışmaları yürütülüyor.

“İLK TOPRAK NUMUNESİ ALINDI”

Büyükşehir Belediyesi, Gebze ilçesinin kırsal mahallelerinde pazar imkânına yakın olması sebebiyle mevsimlik zerzevat yetiştiriciliği için örtü altı ve seraların kurulmasına teşvik çalışmaları yürütüyor. Bu çerçevede Cumaköy Mahallesinde 40 adet örtü altı serası bulunan Gebze Ziraat Odası Üyesi Hüseyin Kayacan’ın seralarından toprak numunesi alınarak projeye başlandı. Verimliliğin artırılması için tahlil sonuçlarının yorumlanmasına Gebze Teknik Üniversitesi uzmanları dayanak veriyor. Başka yandan Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü, üretim yapan çiftçilere tarım danışmanlığı, mazot, gübre, tohum, fidan ve sera naylonu dayanağı sağlıyor. Son 2 yılda yüzde 50 hibeli olarak 512 m2 rüzgâr ve kar yüküne güçlü havalandırmalı çağdaş seralar yapan Büyükşehir, kent genelinde tüm çiftçilere toprak, su, yaprak ve kalıntı tahlilleri de yapıyor.

PROJENİN HEDEFİ RANDIMANI ARTIRMAK

Proje kapsamında ÖKS (Örtü Altı Kayıt Sistemi) kayıtlı örtü altı-sera sahibi çiftçiler, yerinde ziyaret edilerek üretim mevzularında bilgilendiriliyor. Seraların numaralandırılması ve eser çeşit ile alanını gösteren takip tabelaları yaptırılıyor. Tüm seralardan toprak numunesi alınarak verimliliği artıracak uygulamalar yürütülüyor. Toprak tahlillerinin gayesi; topraklarda bulunan bitki besin hususu ölçülerini tespit etmek suretiyle yetiştirilecek bitkilerin isteği olan gübre cins ve ölçülerini ortaya koymak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir