Kocaeli Aydınlar Ocağı’nda şehrin yeniden inşaası konuşuldu

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli’nin Yine İmzası isimli panel düzenleyen Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın panelinde Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nden Doç.Dr. Sonay Ayyıldız, Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği kısmından Dr. İsmail Talih Güven ve Tarihçi Onur Şahna konuşma yaptılar.

Katılımcıları ortasında Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın evvelki devir liderleri Dr. Halil İbrahim Kahraman, SMMM Ahsen Okyar, Kimya Yüksek Mühendisi Av. Ruhittin Sönmez, Dr. Süleyman Pekin’in yanı sıra Oğuz Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Özer, KOTKO Toptancılar Sitesi Lideri Birol Öztürk, Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği Lideri Yücel Alpay Demir, Kocaeli SAĞLIKÇA Derneği’nden Neziha Yaman, Sınır Sanatkarı Emine Uyar, Kocaeli’nin sembol isimlerinden Av. Raif Kandemir ve çok sayıda Kocaelili vardı.

Kocaeli Aydınlar Ocağı Lideri Av. Gürkan Uysal açılış konuşmasında, “Ben 40 yaşındayım ve Kocaeli yaşadığım sekizinci kent. Bu kent coğrafik olarak dünyanın en hoş pozisyonlarından birisine sahip fakat maalesef tarih boyunca plansız ve berbat bir kentleşmenin kurbanı olmuş. Ben çocuklarımın bu kentte büyümelerini istiyorum ve kendim de hayatımın geri kalanını bu kentte geçirmek istiyorum. Kocaeli önemli projelerle çok daha hoş, çok daha yaşanabilir bir kent haline gelebilir ve hak ettiği hoşluğa kavuşabilir. bu kentin sorunları ve tahlil yolarlı amatör kent sevdalıları tarafından değil bahsin uzmanları tarafından lisana getirilmeli. O nedenle bugün ortamızda hususun uzmanı üç isim var ve bugün bize Kocaeli’nin nasıl güzelleştirileceğini anlatacaklar” dedi.

Kocaeli Aydınlar Ocağı Lideri Av. Gürkan Uysal’ın açılış konuşmasından sonra panelin idaresini Kocaeli Aydınlar Ocağı Yönetim Kurulu Üyesi Doç.Dr. Tahir Serkan Irmak devraldı.

Irmak’ın moderatörlüğünde panelin birinci sunumunu Prof.Dr. Halil İnalcık’ın asistanlığını da yapan Tarihçi Onur Şahna gerçekleştirdi. Onur Şahna sunumunda Kocaeli’nin birinci olarak bugün Başiskele bölgesinde Astakos Krallığı olarak kurulduğunu. Daha sonra Bitinya Krallığı tarafından bugünkü İzmit bölgesinde Niceomedia kentinin kurulduğunu, Romalıların Nicemodeia’yı ele geçirmelerinden sonra kentin uzun bir mühlet Roma İmparatorluğu’nun başşehri olduğunu, bu devirde İzmit’in (Nicomedia) Roma, İskenderiye ve Antakya ile birlikte dünyanın en büyük dört kentinden biri olduğunu, kentin tarihi boyunca daima başşehirlik yaptığını, ticaret yollarının kesişim noktasında bulunduğu için tarih boyunca en değerli ticaret noktalarından biri olduğunu tabir etti. Dünyanın en büyük ikinci Herakles Heykeli’nin İzmit’te bulunduğunu, 40 bin kişilik tiyatro ile hipodromunun bulunduğunu, arkeolojik hafriyatlarda bulunan sütunların büyüklük ve genişlikleri Efes üzere öteki bölgelerdeki sütunlarla karşılaştırıldığı vakit bu kentin büyüklüğünün daha uygun anlaşılacağını tabir eden Onur Şahna, sunumunun devamında İzmit’te korunması gereken tarihî alanlar bulunduğunu, bu alanlar içerisinde bilhassa İnbayırı Sarnıcı, Nimfeon, Çukurbağ hafriyat alanı, 22 su kemerinden oluşan Paşasuyu su sisteminin öncelikli olarak muhafaza altına alınması gerektiğini tabir etti.

Plaket takdiminin akabinde hatıra fotoğrafı çeken iştirakçiler, bir süre daha ayaküstü sohbet ettikten sonra paneli sona erdirdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir