Kırgızistan iş dünyası Bursa’da

BURSA (İGFA) – Kırgız hazır giysi kesimi temsilcilerinden oluşan ticaret heyeti BTSO’yu ziyaret etti. BTSO Ana Hizmet Binası’nda düzenlenen ziyarette heyeti, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Batmaz ağırladı. Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Lira Sydykova, Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası Lider Yardımcısı Tolgonai Taalaibekova ve Kırgızistan Bursa Fahri Konsolosu Bilal Tutuş’un da eşlik ettiği ziyaretin akabinde iki ülke firmaları ortasında iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Hakan Batmaz, BTSO olarak kesimlerin dünyaya açılması noktasında ihracat odaklı programlara devam ettiklerini söyledi. B2B tertibinin iki ülke dokuma dalı temsilcileri ortasında yeni işbirliği kapılarını aralayacağını belirten Batmaz, “İhracatla büyüyen KOBİ’ler ülkemizin geleceği. Dokumacılık bölümünde değerli bir deneyimimiz var. B2B tertipleri ile bu seyahatte firmalarımıza katkı sağlıyoruz.” dedi.

KIRGIZ VE BURSA TİCARET KÖPRÜSÜ GÜÇLENİYOR
Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Lira Sydykova, Bursa’nın dokuma dalında değerli bir deneyime sahip olduğunu söyledi. BTSO’ya konut sahipliğinden ötürü teşekkür eden Sydykova, “Kırgız ve Bursalı iş insanları hoş bir aktiflikte bir ortaya geldi. Buradaki görüşmelerin iki ülke ticari bağları için yararlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu. Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası Lider Yardımcısı Tolgonai Taalaibekova, Kırgızistan’dan gelen dal temsilcilerinin Bursalı firmalarla verimli görüşmeler yaptığını belirterek, BTSO’ya tertipten ötürü teşekkür etti. Kırgızistan Bursa Fahri Konsolosu Bilal Tutuş, BTSO konut sahipliğinde düzenlenen tertibin iki ülke iş dünyası ortasındaki irtibatı güçlendirmeyi hedeflediğini söyledi.

“YENİ AMAÇ PAZARLARI ÖNEMSEMELİYİZ”
B2B tertibine katılan firmalardan BTSO 39. Meslek Komite Üyesi Mustafa Ünal, tertibin epey verimli geçtiğini belirterek, “İhracat odaklı bu etkinlikler KOBİ’lere hoş fırsatlar sunuyor. Bizler bu tertipleri fırsat olarak görüyoruz ve şirketlerimizin dış ticaret amaçlarına ulaşması ismine üst seviyede faydalanıyoruz.” dedi. B2B programına katılan firmalardan Metin Göçmengil, Kırgızistan’ın ticaret manasında gelecek periyotta Türkiye için değerli olacağını söz ederek, “Kırgızistan, Özbekistan ve Rusya kıymetli ülkeler. Avrupa’da dokumacılık maalesef aşağıya gerçek iniyor. Münasebetiyle yeni piyasa arayışlarına gereksinimimiz var. Bu manada Kırgızistan pazarı bizim için kıymetli bir alternatif olabilir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir