Fransa Türkiye’yle ilişkileri ilerletmek istiyor: Erdoğan ve Macron yakında görüşecek

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anne-Claire Legendre, bakanlığın haftalık basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’deki Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci tipinin sonucu ile Türkiye ve Fransa ikili münasebetlerinin geleceğine ait değerlendirmesinin

sorulması üzerine Legrendre, Macron’un Türkiye’deki seçim hakkında açıklama yaptığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la telefonda görüştüğünü anımsattı.
Legendre,

Macron’un, Fransa ve Türkiye’nin, Avrupa’ya barışın geri gelmesi, Avrupa Atlantik ittifakının geleceği ve Akdeniz’deki zorluklar üzere birlikte üstesinden geleceği derin sorunların olduğunu

belirttiğini hatırlattı.

Anne-Claire Legendre, Macron’un, Erdoğan’ı yine cumhurbaşkanı seçilmesinden ötürü tebrik ettiğini ve Fransa-Türkiye bağlarını ilerletmek istediğini vurguladığını aktardı.

Legendre, Erdoğan ve Macron’un yakın vakitte görüşmek konusunda mutabık kaldıklarını lisana getirdi.

“Asılsız açıklamalara alıştık”

Anne-Claire Legendre’a ayrıca Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın,

“Fransa’nın, hiçbir ülkeyi insan haklarına uymadığı ve demokratik özgürlüklerin gerilediği konusunda eleştirme hakkının olmadığı”

tarafındaki sözleri soruldu.
Legendre,

“Asılsız açıklamalara alıştık”

diyerek, Rus yetkililer hakkında savaş kabahatleri, insanlığa karşı hatalar nedeniyle yakalama kararları çıkarıldığını anımsattı ve Zaharova’nın insan haklarından bahsetmek için çok berbat durumda olduğu değerlendirmesini yaptı.

Zaharova, kelam konusu sözleri, geçen hafta Paris’te TotalEnergies hissedarlarının yıllık genel konsey toplantısının düzenlendiği binanın önünde hareket yapan çevrecilere karşı polisin kullandığı biber gazına reaksiyon olarak kullanmıştı.

İsveç Dışişleri Bakanı Billström Paris’e gelecek

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna’nın bugün Norveç’te düzenlenen gayriresmi nitelikli NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile görüştüğünü belirten Legendre, Billström’ün, 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenecek NATO Tepesi öncesinde Paris’e geleceğini kaydetti.

Legendre, Colonna’nın 27 Haziran’da Paris’te 3 Baltık ülkesi dışişleri bakanlarıyla görüşeceğini söz etti.

    Kosova’nın kuzeyindeki tansiyona de değinen Legendre, bu ülkedeki durumun kaygı verici olmaya devam ettiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir