Erdoğan, Sisi ile bir araya gelecek: ‘İlişkiler normale döndü’

Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Salih Memnun Şen, “Türkiye-Mısır ilgilerinin olağan haline döndüğünü” söyledi. Suudi Arabistan merkezli ‘Eş-Şark lil-Ahbar’ televizyon kanalına video-konferans formülüyle bağlanan Büyükelçi Şen, Türkiye ile Mısır ortasındaki diplomatik bağlantılar, ekonomik, ticaret ve turizmin yanı sıra çeşitli alanlarda ortak problemlere ait değerlendirmelerde bulundu.

‘RESMİ İŞ BİRLİĞİ İMKANLARINI KONUŞUYORUZ’

AA’nın aktardığına nazaran, Mısır ile olağanlaşmaya yönelik değerli adımların atıldığını ve iki ülke ortasında itimadın tekrar tesis edildiğini tabir eden Şen, şöyle konuştu: “İki kardeş ülke (Türkiye-Mısır) ve halkları gelecekte tüm alanlarda iş birliği yapma isteğinde. İki ülke ortasında kimi maniler vardı lakin, tüm bunların hepsinin üstesinden gelmeyi başardık. Türkiye-Mısır bağları olağan haline döndü. Biz şu anda ise ekonomik, turizm ve kültür üzere çeşitli alanlarda iki ülkenin halklarının çıkarları çerçevesinde çalışabileceğimiz resmi iş birliği imkanlarını konuşuyoruz. Bundan ötürü iki ülke ortasındaki durum, üst seviye inanç ve hürmet çerçevesinde geleceğe gerçek ilerliyor.”

‘TÜRKİYE, MISIR GAZINI SATIN ALAN BİR NUMARALI MÜŞTERİ’

Geçen 10 yıllık süreçte her iki ülkenin de ekonomik bağlara değer verdiğini ve ekonomik münasebetlerin siyasi durumdan etkilenmemesine itina gösterildiğini söyleyen Şen, ekonomik iş birliğinin, diplomatik bağlantıların büsbütün güzelleşmesiyle daha fazla gelişmesinin mümkün olduğunu lisana getirerek, kelamlarını şöyle sürdürdü: “2002 yılında Türkiye-Mısır ortasındaki ticaret hacmi 9,7 milyar dolara ulaşmıştı. Şu anda ise iki ülkenin önderlerinin ortasındaki siyasi iradeyle iş insanları toplumu da ticaret alanında daha fazla iş birliğine gidecektir. Orta vadede yıllık ticaret hacminin 20 milyar dolara yükselebileceğini söyleyebilirim. Ayrıyeten, Mısır’ın en büyük ihracat pazarının Türkiye olduğu gerçeğini de vurgulamam gerekiyor. Birebir vakitte Türkiye, Mısır gazını satın alan bir numaralı müşteri.”

‘MISIRLI TURİST SAYISI 3 KATINA ÇIKACAK’

Mısır ile Türkiye ortasındaki turizm bölümüne de değinen Büyükelçi Şen, Mısır’ın turistik kentlerini ziyaret eden Türk turist sayısının orta vadede 3 katına çıkmasının beklendiğini belirtti. Şen ayrıyeten, “Tatil, alışveriş ve Türk lezzetlerini tatmak için ülkemize gelen çok sayıda Mısırlı turist bulunuyor. Mısır hükümetinin Türk vatandaşlarına yönelik vize konusunda sağladığı kolaylıkların akabinde Hurgada, Şarm eş-Şeyh ve Asvan üzere Mısır’ın turistik kentlerine gelen Türk turist sayısının orta vadede 3 katına çıkacağını kestirim ediyoruz. Bu alanda birçok çalışmaya da şahit olacağız.” halinde konuştu.

ERDOĞAN-SİS GÖRÜŞMESİ 3-6 İÇİNDE GERÇEKLEŞEBİLİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin beklenen görüşmesine de değinen Büyükelçi Şen, kelam konusu görüşmenin önümüzdeki 3-6 ay içinde gerçekleşebileceğini tabir etti. Şen, “Cumhurbaşkanı Sisi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği tebrik bildirisi ve iki önder ortasında yapılan telefon görüşmesi çok dostça bir adımdı. Bu adımın, bağlarda ilerlemeye yönelik güçlü siyasi bir isteğin teyidi olduğunu söyleyebilirim.” tabirlerini kaydetti.

Büyükelçi Şen, şöyle devam etti: “Zaten diplomatik alakaların en üst seviyeye, Büyükelçi seviyesine çıkartılması kararlaştırıldı. Yani iki başkan ortasında bir tepe olacaktır. Ben şahsen bu görüşmenin önümüzdeki 3-6 içinde gerçekleşeceğini kestirim ediyor ve temenni ediyorum. Önümüzdeki aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ağır bir programı olacaktır. Bu yılın sonuna kadar Ankara yahut Kahire’de başkanların bir ortaya geleceğini kestirim ediyorum.”

Spikerin sorusu üzerine Deniz Yetki Alanlarının Sonlandırılması konusuna değinen Şen, “Deniz Yetki Alanlarının Sonlandırılması konusu işbirliğine açıktır, rekabet konusu değildir” dedi. Kelam konusu sıkıntıya ait Büyükelçi Şen, “Belki uzmanlar da söylediklerime katılacaktır, Deniz Yetki Alanlarının Sonlandırılması konusunda Mısır-Türkiye ortasında temel noktasında bir uyuşmazlık yoktur. Önümüzdeki süreçte bu mevzuyu da kapsayan çalışmalar yapılacak ve ilerleme kaydedilecektir. Daha evvel de söylediğim üzere bu mevzuda Türkiye-Mısır ortasında temel noktasında bir uyuşmazlık yok” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir