“Dünyanın Nazar Boncuğu” Meke Gölü için eylem planı hazırlandı

Konya’daki Meke Gölü, 5 milyon yıl evvel volkanik patlamayla meydana gelen kraterin, vakitle suyla dolması, 9 bin yıl evvel ise gölün ortasında ikinci patlamanın gerçekleşmesi ve buranın da suyla dolması sonucu oluştu. Yer altı su kaynaklarından beslenen ve suyu tuzlu olan Meke Gölü’nün ortasında, 50 metre yükseklikte volkan konisi bulunuyor.

Daha evvel 12 metre derinliğinde su bulunan göl, yıllardır süren kuraklık ve bilinçsiz ziraî sulama sonucu yer altı su düzeyinin de daima düşmesi nedeniyle kurudu.

Konya Büyükşehir Belediyesi büsbütün kuruyan Meke Gölü için bir hareket planı hazırladı. Lider Uğur İbrahim Altay, Karapınar ilçesinde bulunan atık su arıtma tesisindeki suyla gölü besleyeceklerini söyledi.

Altay şunları söyledi:

“Karapınar İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisimiz, 2033 yılı nüfusu öngörülerek planlanmış ve 2021 yılı itibariyle faaliyete geçirilmişti. Karapınar Atık Su Arıtma Tesisi’nde arıtılan suyu, Meke Gölü’nü beslemek hedefli olarak kullanmayı hedefliyoruz. Bu tesiste arıtılan atık suların, tekrar ileri filtrasyon süreçlerinden geçirilerek Meke Gölü’nü beslemesi için gerekli geri kazanım tesisinin inşaat çalışmalarına başladık. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın dayanaklarıyla Meke Gölü’ne su taşıyacak geri kazanım tesisimiz, Karapınar Atık Su Arıtma Tesisi’ne entegre biçimde yapılıyor. Tesisten yaklaşık 8,5 kilometre uzaklıkta yer alan Meke Gölü’nü beslemek üzere gerekli iletim çizgisini çekerek günde yaklaşık 7 bin metreküp su dayanağı verebileceğiz. Azamî kapasitede bir yılda 2 milyon 532 bin metreküp suyu taşımamız sonucu inşallah göl, en kısa vakitte tekrar o eski ihtişamlı imgesine kavuşacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir