Dünya petrolü doğal gazı bırakıp bunun peşine düştü: Fiyatı dudak uçuklatıyor

Dünya genelinde devletler, geleceğin petrolü olarak bilinen hidrojen için komşularıyla muahedeler imzalıyor. Birçok ülkenin hayati bir modül olarak gördüğü gazın üretimi, depolanması ve kullanımı için kümelenmiş olan “hidrojen merkezleri” kurmaya yönelik milyarlarca dolar kıymetinde federal fon sağlayamaya başlandı. Kelam konusu gaz üretimine ait ne kadar geniş bir rol oynanması gerektiği ise tartışma konusu oldu.

PETROL VE DOĞAL GAZIN TAHTINI SALLADI

ABD Enerji Bakanlığı, ülke genelinde yer alacak geçen yılki iki partili altyapı maddesinden, “temiz hidrojen üreticileri ağı, potansiyel pak hidrojen tüketicileri ve yakın etrafta bulunan temas altyapısı ağı” olarak tanımlanan 10 adede kadar bölgesel pak hidrojen merkezini finanse edebilecek 7 milyar dolar ayırmayı planladı.

Enerji departmanı, “H2Hub’lar, ülke genelindeki toplulukların pak güç yatırımlarından, uygun fiyatlı işlerden ve düzgünleştirilmiş güç güvenliğinden yararlanmasına yardımcı olmada merkezi bir itici güç olacak.” Sözlerini kullandı. Geçen ay bir haber bülteni, federal nakit infüzyonunu DOE’nin tarihindeki en büyüklerden biri olarak nitelendirdi.

Söz konusu bu para havuzu, pak bir hidrojen üretimi vergi kredisi oluşturan ve karbon yakalama vergi kredilerinde büyük değişiklikler getiren Enflasyon Azaltma Maddesi’ndeki kararlara katılıyor ve bu da hidrojeni artırabilir.

YENİ İŞ FIRSATLARI SUNUYOR

ABD Enerji Bakanlığı, temiz hidrojenin ABD iktisadını karbondan arındırmaya nasıl yardımcı olabileceğine inanıyor.

Colorado Eyalet Üniversitesi’ndeki Güç Enstitüsü’nün Makine Mühendisliği Profesörü ve Yönetici Yöneticisi Bryan Willson, “Bazı eyaletler iklim amaçları tarafından motive edilecek. Hidrojen, bu iklim maksatlarına ulaşmak için değerli bir araçtır, “dedi. Projeni yeni iş imkânlarına değinen Bryan Willson “Diğerleri nitekim ekonomik kalkınma tarafından motive ediliyor ve hidrojen muazzam bir yeni iş fırsatını temsil ediyor.” Tabirlerini kullandı.

Kâr gayesi gütmeyen Great Plains Enstitüsü’nde karbon idaresine odaklanan kıdemli bir siyaset yöneticisi ve Cumhuriyetçi Wyoming Hükümeti’nin eski danışmanı Matt Mead Matt Fry, muhafazakar devletlerin bile karbon yakalama gereksinimi ve değişen iklimin bariz tesirleri konusunda ortaya çıktığını söyledi.

Ayrıca Matt Fry, “Yapmamız gereken şeyin bu olduğunu biliyoruz. Daha fosil yakıt temelli bir iktisattan daha elektrikli bir iktisada geçiş yaparken hidrojeni kullanacağız.” dedi.

 

KAYNAK: STAR GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir