DSÖ Avrupa Direktörü Kluge: ‘Yeni bir varyant görülmezse salgın yakın zamanda bitebilir’

İzlanda’da yayın yapan RUV Televizyonuna konuşan DSÖ Avrupa Bölge Yöneticisi Hans Kluge, DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un “Covid-19 salgınında bitiş çizgisinin görüldüğüne” dair açıklamalarını kıymetlendirdi.

Ghebreyesus’un açıklamalarına katıldığını belirten Kluge, “Yeni bir varyant görülmezse salgın yakın vakitte bitebilir. Bu hususta umutlu olmalıyız” dedi.

Kluge, yaklaşan kış öncesi herkese yeni bir güçlendirici doz Covid-19 aşısı yapması tavsiyesinde bulunarak, “Yeni varyantları hemencecik tanımlayabilmek için güçlü bir takip de önemli” diye konuştu.

DSÖ Genel Yöneticisi Ghebreyesus, 14 Eylül’deki açıklamasında, “Salgını bitirmek için hiç bu kadar güzel bir durumda olmamıştık. Sonu görüyoruz ama orada değiliz” sözlerini kullanmıştı.

Covid-19 ile çabada bitiş çizgisine gelindiği görüşünü savunan Ghebreyesus, “Bu durumda yapacağımız en makus şey durmaktır. Daha süratli koşmalı ve bitiş çizgisini geçmeliyiz. Bu fırsatı artık değerlendirmezsek daha fazla varyant, vefat ve belirsizlik risklerine yol açarız” diye konuşmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir