Diyarbakır’da 1 Bloğu Yıkılan Galeria Sitesi’nin Yüzme Havuzu Kısmında Kolon Olmadığı İddia Edildi

Diyarbakır’da 1 bloğu yıkılan, 89 kişinin öldüğü Galeria Sitesi ile ilgili soruşturma sürerken, alt kattaki spor salonuna üyeliği olan şahit M.K., ‘yapım kusurları ve kolon kesme’ iddialarıyla ilgili tabirinde, 2019’a ilişkin spor salonunun içini baştan sona gösteren CD’yi savcılığa teslim ettiğini belirterek, ‘Salonda yüzme havuzu vardı. Boyutlarını tam olarak bilmediğim, lakin olimpik standartlarda olduğunu düşündüğüm yüzme havuzu görülecektir. Bu kısımda hiçbir kolon yer almamaktadır’ dedi.

Yenişehir ilçesinde kentin birinci AVM’si olarak 1999’da hizmete giren, 4 katı alışveriş merkezi olup, 8 katı da 128 daireden oluşan 4 bloklu Galeria Sitesi’nin 1 bloğu, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların birincisinde yıkıldı, 89 kişi hayatını yitirdi, 22 kişi de yaralandı.

Deprem Soruşturma Ofisi tarafından, yıkılan blokla ilgili soruşturma sürerken, bu kapsamda, AVM’nin altındaki spor salonunda üyelik kaydı olan M.K. ‘yapım kusurları ve kolon kesme’ iddialarıyla ilgili şahit olarak dinlendi.

Spor salonuna 5 yıldır giden M.K. sözünde, salonda yapılan düzenlemelere birkaç sefer tanıklık ettiğini kaydederek, sözünde, şunları söyledi:

‘Bunlardan bir kısmı hatırladığım kadarıyla 2022’nin ortalarında bisiklet binme alanının oluşturulmasıydı. Bisiklet binme alanı tahminimce B Blok kısmında kalmaktadır. Harici olarak da kondisyon çalışma kısmının oluşturulması formunda spor salonu içerisinde düzenlemeler yapıldı. Kondisyon çalışma alanı, tahminimce D Blok kısmında kalmaktadır. Bu süreçlerde rastgele kolon kesme faaliyeti olduğunu düşünmüyorum fakat sağlıklı incelemenin proje üzerinde yapılması uygun olacaktır.

2019’a ilişkin spor salonunun içini baştan sona gösterir formda manzaraların yer aldığı CD’yi de savcılığa teslim ettim. Manzaralar incelendiğinde spor salonu içerisinde boyutlarını tam olarak bilmediğim, fakat olimpik standartlarda olduğunu düşündüğüm yüzme havuzu görülecektir. Bu kısımda hiçbir kolon yer almamaktadır. Tıpkı formda salonun orta kısmında yer alan salona giriş, üye kaydı ve restoran kısmının bulunduğu yerde de kolonun yalnızca giriş turnikelerinin bulunduğu yerde bir tane olduğunu hatırlıyorum.

Restoran, blok olarak tam olarak emin olamıyorum fakat girişin orta kısmında yer alır. Ayrıyeten erkek soyunma odasının bulunduğu alan otoparka sınırdır. Burada da dolaplar yer almakla birlikte kolon olduğunu hatırlamıyorum. Tüm buralarda bulunan kolonların olup olmadığı ya da kâfi sayıda olup olmadığı hususu CD’de yer alan imgelerle proje çizimlerinin kıyaslanmasıyla ortaya çıkacaktır.’

Kentteki soruşturmalarda, imal kusurları ve kolon kesme argümanlarına ait bugüne kadar ortalarında müteahhitlerin de bulunduğu 17 kişi ‘Olası kastla öldürmek’ hatasından tutuklandı, 23’ü isimli denetimle 25 kişi hür bırakıldı, 4 firari şüphelinin yakalanmasına çalışılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir