Çam fıstığı hasadı başladı, kilogram fiyatı altınla yarışıyor

Bergama Ziraat Odası Başkanı Nuri Taşkıranoğulları, son yıllarda verimi düşen çam fıstığının kilogram fiyatının 1000 liranın üzerinde olduğunu ve altınla yarıştığını söyledi.

Bergama’daki Kozak Yaylası’ndaki ormanda en bedelli eserlerden biri kabul edilen çam fıstığı için hasat dönemi başladı. Uzunluğu yaklaşık 25 metreyi bulan çam ağaçlarına tırmanan üreticiler, ellerindeki sırıklarla kozalakları topluyor. Depolama sürecinin akabinde açık alana serilen kozalakların kabuklarından ayrılacağını anlatan Göbeller köyü Muhtarı Ertan Sağlam, üreticilerin 4 ay müddetince hasada devam edeceklerini açıkladı. Sağlam, “Toplanan kozalaklar kış müddetince depolanıyor. Bahçelerimizde depoluyoruz, ta ki havalar ısınıncaya kadar bekliyoruz. Temmuz ayında depolama bitiyor. Açık alana seriyoruz. Güneşin ısısıyla kozalaklar açılıyor. Buna ‘çelik’ diyoruz. Kozalağın içindeki kabuklu kısma ‘künar’ denir. Tırmıkla ya da zirai aletle kabuklu kısmı ayırıyoruz. Evvelden bayanlarımız elle çıkarırdı. Artık patozların içinde künarı çıkarıyoruz. Fıstık da künarın içinde oluyor” dedi.

Çam fıstığında 2008’den itibaren randımanın düştüğünü belirten Sağlam, “Bu bahisteki araştırmalar sürüyor. Termal tuzaklar kurduk ve Güney Amerika kökenli bir çam emici böceğin ziyanı olduğunu gözlemledik. İlaçlama yapmadık. Havada 2 santigrat ısınma var bu durumun tesiriyle de randıman düştü” diye konuştu.

Bergama Ziraat Odası Başkanı Nuri Taşkıranoğulları da çam fıstığının kilogram fiyatının 1000 liranın üzerinde olduğunu ve altınla yarıştığını söyledi. Kozak’ta çam fıstığının pahalı bir eser olduğuna dikkat çeken Taşkıranoğulları, “Kozak bölgesinde 16-17 mahallemiz var. Türkiye’nin en kaliteli çam fıstıklarından biri burada yetişiyor. Son yıllarda randıman düştü. Bölgede daha çok yaşlılar kaldı, gençlerimiz diğer yerlere gidiyor. İleride kozalak toplayacak genç bulamayacağız. İsteriz ki randıman fazla olsun, fiyatı düşsün” dedi.

‘HER İŞİN BİR ZORLUĞU VAR’

Kozalak toplayarak geçimini sağlayan çalışanlardan Fatma Sabahçı (41), “Yorucu bir iş. Her işin bir zorluğu var fakat pak havada hasat yapmak çok keyifli. Bize yevmiye olarak çıkar sağlıyor. Öbür işe de gidiyorum fakat mahsul güzel olunca kozalak toplamak da hoş oluyor” tabirini kullandı.

Kozak’ta fıstık yetiştiren Yahya Çetin (41) de “Bu işin içinde doğup büyüdüm. Bu yaşa kadar geçim kaynağımızdı. Ancak 10 yıldır mahsulümüz çok azaldı. Lakin yeniden de topluyoruz. Hayvancılıkla da uğraşıyorum. Farklı alanlara da yönelmek zorunda kaldık” dedi.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir