11 aylık bekleyiş bitti… Taşlarla koruma altına alındı

Datça ilçesindeki iki kilometrelik Palamutbükü kıyısının yalnızca 50 metrelik küçük bir kısmında bulunan kum zambakları, 11 aylık bekleyişin akabinde tekrar çiçek açtı.

Deniz kenarındaki taşlık alanlarda eylül-ekim ayları ortasında 1 ay mühletle açan kum zambakları, her yıl olduğu üzere doğaseverler tarafından üzerlerine basılmasını önlemek emeliyle, etrafları taşlarla çevrilerek korunmaya alındı.

Nesli tükenme tehlikesi altında olan kum zambakları, Dünya Doğa Koruma Birliği tarafından müdafaa altına alınan bitki çeşitleri ortasında yer alıyor.

‘DİKKAT ÇEKMELERİNİ SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Datça’da yaşayan Ali İhsan Özlü (72), kum zambaklarının dönemin en hoş vakti olan eylül ayı ortalarında açtığını hatırlatarak, “Eğer üzerlerine basılmaz yahut birileri tarafından koparılmazlarsa, kum zambaklarının ekim ayı ortalarına kadar yaşama talihleri var. Sonra bir dahaki seneye kadar kayboluyorlar. Hiç olmazsa bir ay rahatça açabilecek ortam sağlamalıyız ki, güzelce açsınlar kokularını dilediğince etrafa yaysınlar” dedi.

Palamutbükü kıyısındaki kum zambakları sayısının son yıllarda süratle azaldığını söyleyen Özlü, şöyle konuştu:

“Çocukluğum burada geçti. Evvelden, kıyının pek çok yerinde kum zambaklarını görmek mümkündü. Üzülüyorum. Küçükken buralara geldiğimizde her taraf bembeyaz kum zambakları olurdu. Maalesef şu an jenerasyonu tükeniyor. Evvelce zevkle bakardık, bize heyecan veriyordu. Artık ise, yalnızca 500 metrekarelik bir alanda var ve onların da dikkatsizce ayak altında ezilmelerini önlemek için etraflarına taşlar koyarak, dikkat çekmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Geçmişten günümüze bir miras olan kum zambaklarını, gelecek kuşaklara emanet edebilmek için daima birlikte korumalıyız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir